w naszej ofercie: 16416 imprez, 17101 terminów!

+48 12 648 99 77
+48 12 647 11 88
+48 12 647 22 66
E-mail:
Hasło:
Rodzaj oferty:
Kierunek:
Wyjazd od do
Miejsce wyjazdu:
Kod oferty:
 Już są! Sprawdź wyjątkową ofertę wyjazdów na letnie obozy młodzieżowe i kolonie w Wakacje 2019!  Planujesz zwiedzać ciekawe miejsca? Mamy dla Ciebie szczególnie ciekawe oferty Wycieczek Objazdowych. Sprawdź i jedź z nami na wielkie odkrywanie Europy.  Zapraszamy na Wycieczki Szkolne - Sprawdzone programy wycieczek krajowych i zagranicznych - Osobna wycena na zamówienie - Sprawdź i Jedź z nami »  Poznaj smak prawdziwej przygody na prawdziwej wyprawie. Wszystkie kontynenty czekają na Ciebie. Odkryj raz jeszcze dziewicze miejsca w których człowiek jest tylko gościem w dzikim świecie natury...  Zrób wspaniały Prezent swoim bliskim - Bony Podarunkowe Ecotravel »
Obozy i Kolonie Letnie 2019
Obozy z Aerobikiem Akademia Artystyczna Akademia Filmowa Akademia Umiejętności Akademia Urody Obozy Aktywne Obozy Anime i Manga Obozy dla Maluszków Obozy dla Rodziców z dziećmi Obozy Fitness Obozy Gitarowe Obozy Hip-Hop-owe Obozy z Językiem Angielskim Obozy z Językiem Francuskim Obozy z Językiem Hiszpańskim Obozy z Językiem Niemieckim Obozy z Językiem Włoskim Obozy Językowe Obozy Kitesurfingowe Obozy Komputerowe Obozy Konne Obozy Koszykarskie Obozy z Kursem na Ratownika Wodnego Obozy Łyżworolkowe Obozy Medyczne Obozy Militarne, Wojskowe, Policyjne Obozy Modelarskie Obozy Motoryzacyjne Obozy z Nauką Pływania Obozy Nurkowe Obozy Objazdowe Obozy Odchudzające Obozy Paintballowe Obozy z Piłką Nożną Obozy Plastyczne Obozy Poszukiwaczy Skarbów Obozy Przygodowe Obozy Przyrodnicze Obozy Quadowe Rejsy Żeglarskie Obozy Rekreacyjne Obozy Rowerowe Obozy RPG, Fantasy, Bajki Obozy Rycerskie Obozy Siatkarskie Obozy Skateboardingowe Obozy SPA Obozy Sportowe Obozy Sportów Wodnych Obozy Studenckie Obozy Survivalowe i Szkoły Przetrwania Obozy Sztuk Walk i Samoobrony Obozy Taneczne Obozy Tenisowe Obozy Dziennikarskie Warsztaty Fotograficzne Warsztaty Piosenkarskie Obozy Teatralne Obozy Wędrowne Obozy Windsurfingowe Obozy Wspinaczkowe Obozy z Gwiazdami Obozy z Psem Obozy Zdrowotne Obozy Zorbingowe Obozy Żeglarskie Obozy Aktorskie Obozy Detektywistyczne Obozy Dyskotekowe Obozy Edukacyjne Obozy Imprezowe Obozy z Językiem Rosyjskim Obozy Kabaretowe Obozy Kajakowe Obozy Kulinarne Obozy Malarskie i Rysunkowe Obozy Modelingowe Obozy Muzyczne Obozy Surfingowe Szkoła Magii Warsztaty Filmowe Obozy All Inclusive Obozy ASG Obozy Cheerleaderek Obozy Fotograficzne Obozy Gier Planszowych Obozy Grafiki Komputerowej Obozy Wokalne i Piosenkarskie Obozy z Jogą Obozy Kulturoznawcze Obozy z Językiem Japońskim Obozy Kartingowe Obozy Parkour i Freerun Kursy Językowe dla dzieci i młodzieży Obozy Biegowe Obozy Kondycyjne Obozy Modowe i Fashion Obozy Larpowe Obozy z Językiem Polskim Kursy Językowe dla dorosłych Kursy Językowe dla studentów Obozy Gokartowe Obozy Robotyki Obozy z LEGO Moja Pierwsza Kolonia Obozy Gier Komputerowych Obozy Handmade Obozy Minecraft Obozy MINI 7-dniowe Obozy Rolkowe Obozy z Parkami Rozrywki Obozy z YouTuberami Obozy Graffiti Obozy Hulajnogowe Obozy internetowe Obozy Literackie Obozy Naukowe Obozy Programowania Obozy Weterynaryjne Obozy z Dietą Bezglutenową Obozy z Dietą Bezmleczną Obozy z Dietą Cukrzycową Obozy z Dietą Wegańską Obozy z Dietą Wegetariańską

Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!
Polska   

Historia udomowienia ssaków na wystawie w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!

Były towarzyszami, pomagały w walce, dostarczały pożywienia, odzienia i narzędzi – fascynującą historię udomowienia ssaków będzie można obejrzeć na wystawie pt. „Bliskie, lecz z dalekiego świata”, która będzie od soboty prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Na świecie żyje 5500 gatunków ssaków. Wystawa prezentuje historię siedmiu spośród zaledwie 19 udomowionych gatunków: psa, kota, konia, owcy, kozy, krowy i świni, począwszy od ich dzikich przodków. Najwcześniej został udomowiony pies – 40 tys. lat temu, najpóźniej zaś koń – ok. 5,5 tys. lat temu.

"Wszystkie zwierzęta odegrały w historii ludzkości potężną rolę, każde inną. Zwierzęciem, które spowodowało w niej przełom, jest jednak koń, który pchnął ludzi w podróże, umożliwił przemieszczanie się na większe odległości. To właśnie od konia zaczęły się wynalazki wozów, koła. Również bitwy wygrywał ten, kto miał konia" – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej kuratorka wystawy, archeozoolog Renata Abłamowicz. Za kształt merytoryczny ekspozycji odpowiada też prof. Daniel Makowiecki.

Na wystawie znalazło się wiele niezwykłych eksponatów, jak szkielet karłowatej krowy, która ma jedynie 98 cm w kłębie - to jedyny egzemplarz odkryty w całości Europie, podczas badań archeologicznych w Słupsku, pochodzący z XIV w. Jest też kopia naczynia z Bronocic z najstarszym znanym wizerunkiem wozu na naczyniu, które ma 5,5 tys. lat.

Zaprezentowano też wydrukowaną w technologii 3D replikę pomnika, który wystawił swojemu ukochanemu psu książę Jerzy z Piastów legnicko-brzeskich. W jednym z pomieszczeń odtworzono wiernie w skali 1:1 najbardziej znane malowidła naskalne z wizerunkami zwierząt. Zwiedzającym towarzyszą odgłosy wydawane przez różne zwierzęta, emitowane z głośników uruchamianych na fotokomórkę. Przygotowano też projekcję 3D z realistyczną prezentacją mamuta.

Na dzieci czeka m.in. piaskownica, w której mogą się pobawić w archeologa, odkrywając szkielet pewnego zwierzęcia. Poznają tropy poszczególnych zwierząt, mogą odmalować ich wizerunki z przygotowanych wzorów, czy poukładać puzzle z mamutem.

"Idąc nieco na przekór muzealnej tradycji pozwalamy w określone dni i na wybrane wydarzenia towarzyszące wystawie przychodzić z własnymi, grzecznymi zwierzętami. Oczywiście obowiązuje regulamin, z którym trzeba się wcześniej zapoznać. Zastrzegamy sobie prawo wyproszenia gości, którzy nie przestrzegają zasad, ale będziemy chyba pierwszym muzeum, które otwiera przestrzeń również dla zwierząt po to, żeby podczas niedzielnego spaceru można było przyjść do muzeum ze swoim zwierzakiem" – powiedziała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast.

Wystawa będzie prezentowana w budynku Łaźni do 28 lipca. Towarzyszy jej książka autorstwa twórców wystawy. Więcej informacji o wystawie prosze kliknąć tu.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka
lun/ agz/

comments powered by Disqus

Podobne artykuły

2018-12-14
2018-06-07
2017-09-07
2017-04-05
2017-02-03
Umieść link do artykułu na swojej stronie:
<a href="http://www.obozyletnie.pl/muzeum-slaskie-historia-udomowienia.html" title="Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!" ><img src="http://www.obozyletnie.pl/view/images/eco.png" alt="Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!" style="vertical-align: middle;" /> Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!</a>

Powyższa treść jest objęta licencją Creative Common Attribution & Share Alike. Licencja, której używamy oznacza, że zezwalamy na wykorzystanie w dowolny sposób treści zawartych w utworze – pod warunkiem podania nazwy firmy EcoTravel jako autora w postaci klikalnego linku kierującego do http://www.ecotravel.pl lub źródła oryginalnego tekstu w postaci klikalnego linku. Wszystkie inne użycia online bez podania klikalnego linku są zabronione.

Nasze marki:

Biuro Podróży Ecotravel

ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)

+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl

godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-18:00
Sobota - Niedziela: nieczynne

Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.